Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols


                             👉 Nasze wspólne spędzania wieczorów z przyjaciółmi przybierają niezliczone formy i dramaturgie.                 Załóżmy, że nasze spontaniczne spotkanie przeistoczyło się zabawę   w opowiadanie o  czymś zasłyszanym, tym co sami przeżyliśmy a może wymyślanie „niestworzonych historii”  gdy wyobraźnia zaczyna silnie działać. W towarzystwie na pewno znajdą się osoby wspierające nas w dopowiadaniu i ubarwianiu naszych spostrzeżeń i snuciu co raz to barwniejszych wątków. Niestety, szkoda, że najciekawsze opowieści nie zostały dobrze zarejestrowane i utrwalone. To jest moment na naszą odważną decyzję – ZROBIĘ SWÓJ PIERWSZY KRÓTKI FILM.
Ale od czego zacząć?
I tu Dziesiąta Muza w naszych zbiorach przychodzi z pomocą! Proponujemy książkę „Filmowanie : podręcznik dla młodych”. Proszę się nie sugerować dedykacją, ponieważ sama muza opiekująca się tą sztuką jest stosunkowa młoda, ma około 130 lat.
    Dwaj amerykańscy autorzy o różnych doświadczeniach filmowych: Clay Nichols oraz Troy Lanier prowadzą nas drogą przygotowania i zrobienia naszego pierwszego 5-minutowego filmu. Dlaczego tak krótkiego? Ponieważ nie od razu Rzym zbudowano! Zanim otrzymamy upragnionego Oscara musimy postawić pierwsze kroki. Filmowcy dają nam początkującym  reżyserom, scenarzystom i producentom  nieprzemijające rady aby być: odważnym, konsekwentnym, systematycznym w działaniu itp.
    Dużo uwagi poświęcono pisaniu naszego pierwszego scenariusza. Forma i dobór tematu stają się kluczowe. Spostrzeżenia i uwagi aby unikać typowych błędów są bardzo celne i sprawią, że nasze męki twórcze będą skrócone, nie mówiąc już o zmarnowanej kawie,
o papierze i czasie przed ekranem komputera. Nasi znajomi powinni wysłuchać czytania naszego tekstu a my bacznie, bez dąsów notować to, co jest dla nich niezrozumiałe i nielogiczne. Mimo wewnętrznych oporów jesteśmy często skazani na wykreślenie z trudem napisanych zdań. Zapowiada się wspaniała twórcza przygoda!
    Z następnych rozdziałów dowiemy się o castingu, nieodzownym sprzęcie do rejestracji obrazu i dźwięku oraz koncepcji montażu. Zwieńczeniem naszych wysiłków mogą być nie tylko pochwały naszych znajomych ( i zazdrość innych..)  ale promocja i wysłanie na konkurs naszej mini superprodukcji.
Może to początek naszej kariery filmowca…👍

Książkę rekomenduje znany reżyser, wiceprezes Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy – Wojciech Marczewski

opis - bp

https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/record/1582/7778274

 

 

Komentarze

  1. Świetne! Będzie to doskonały prezent dla pewnego filmowca ale najpierw z pewnością sama ją przeczytam :-)
    Pozdrawiam Muzykotekę!
    Alicja

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

50 lat pisania bestselerów

Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

Tom Cruise i Mimiki

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Quiz "Jaka to melodia"