Seanse filmowe w Muzotece

 

    Pierwsze skojarzenie z Muzoteką? Oczywiście, muzyka. Ale nie tylko. Od dłuższego  czasu w naszej ofercie można znaleźć seanse filmowe. Pierwszy z nich nazywa się FKS (Filmowy Klub Seniora). Spotkania mają taką nazwę, bo uczestniczą w nich głównie osoby starsze, przeważnie są to rezydenci           i rezydentki olsztyńskich domów pobytu dziennego (znani nam z innych naszych imprez np. koncertów). Odbywające się regularnie spotkania, są dla nich rozrywką i urozmaiceniem codzienności. Zdarza się, że nasi goście pojawiają się u nas nawet pół godziny przed czasem. Dla wielu z nich jest to okazja do wyjścia z domu, czy z ośrodka. Panie stroją się w wyjściową biżuterię, czuć odświętność i wyjątkowość tych seansów. Mimo, że taką ustaliłyśmy nazwę, na wyświetlanie zapraszamy wszystkich dorosłych, niezależnie od wieku. Dorosłych – bo nie ma u nas filmów animowanych i rzadko są familijne. 

    A co jest? Filmy na które mamy licencję, aby je wyświetlać (tzw. parasol licencyjny). Lista jest bardzo obszerna. Filmy wybieramy nieprzypadkowo, są to pozycje warte obejrzenia, często muzyczne („Bohemian Rapsody”, „Elvis”, „Narodziny Gwiazdy”, czy „Yesterday”). Nie zawsze najnowsze – często wybieramy produkcje sprzed kilku lat. Staramy się jednak, aby były to produkcje dobre i ciekawe. Mamy komfortowe (niemal kinowe) warunki. Klimatyzowaną/ogrzewaną salę z automatycznymi roletami. Duży ekran. Każdy film poprzedza krótkie wprowadzenie. Staram się w kilku zdaniach zawrzeć ciekawostki o filmie, który zaraz będzie wyświetlany, powiedzieć o grających tam aktorkach i aktorach i, co najbardziej istotne – z jakim gatunkiem będziemy mieć do czynienia. Gdy uświadomimy sobie, że na nasze filmy przychodzą często osoby starsze, które nie poruszają się błyskawicznie (a często wcale!) po internecie, krótkie wprowadzenie zaczyna mieć spory sens. Filmy wyświetlamy dwa razy w miesiącu, zawsze o godzinie 10.00. Z początkiem każdego miesiąca, można dowiedzieć się, na kiedy zaplanowane są seanse.

 


 

    Drugi rodzaj seansów jest przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących. Raz w miesiącu, o godzinie 14.30 zapraszamy do nas osoby z dysfunkcją wzroku na seanse filmowe z audiodeskrypcją. Pokazy odbywają się dzięki Stowarzyszeniu De Facto, które udostępnia nam swoje płyty z filmami. Pokazy organizowane są w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”, a współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. Uczestników i uczestniczki zapraszamy do naszej sali konferencyjnej. Tu pojawiają się także filmy polskiej produkcji. Była już „Ida”, „Pan Tadeusz”, ale też „Diabeł ubiera się u Prady”. Oglądanie filmów z audiodeskrypcją było dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem. Ciekawe jest to, że opisu po jakimś czasie się… nie słyszy, a już na pewno on nie przeszkadza w oglądaniu. W tych seansach uczestniczą głównie podopieczni Fundacji Szansa dla Niewidomych, a nieocenione panie z fundacji pomagają nam w sprawach organizacyjnych (np. w uzupełnieniu list obecności, co jest wielkim ułatwieniem). Na seanse zapraszamy też osoby indywidualne. Warunek jest tylko jeden: zaświadczenie o dysfunkcji wzroku.

 


 

Zachęcamy do zgłaszania się na nasze seanse!

Katarzyna Guzewicz

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Co było w kinach na początku XXI wieku?

50 lat pisania bestselerów

Tom Cruise i Mimiki

Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols

Quiz "Jaka to melodia"