50 lat pisania bestselerów

 

    W zbiorach Muzoteki znajdziecie sporo dzieł Stephena Kinga. Mamy książki z powiększoną czcionką przystosowaną dla osób niedowidzących. Wśród nich do wypożyczenia najnowsza powieść mistrza horroru: „Holy”, o nieustraszonej detektywce Holy Gibney. 

 


    W naszych zbiorach znajdziecie też audiobooki, min. kultowe „Lśnienie”, czy „Doktor Sen”. Dla fanów i fanek filmowych adaptacji znajdzie się też kilka ekranizacji.

 


 

 


 

    Wielu krytyków zastanawia się na czym polega fenomen Kinga. Ekranizacje pisarza upodobali sobie szczególnie fani horrorów, zagadek psychologicznych pomieszanych z odrobiną fantastyki – bo właśnie takie są zarówno pierwowzory, jak i filmy na ich podstawie.  Horrory dla konsumentów kultury są czymś podejrzanym i z zasady nie należy się przyznawać do tego, że się pochłania je pasjami w zaciszu domowym. Kingowi udało się wyjść ze schematu, mówiąc kolokwialnie – nie trzeba się wstydzić, że się go czyta. Jego powieści rozgrywają się na dwóch płaszczyznach. Psychologiczno-obyczajowa część jest nie mniej ważna niż groza, czyli to, co wiemy, że się wydarzyć musi. King został uhonorowany medalem za wybitny wkład w literaturę amerykańską przyznawany przez kapitułę National Book Foundation. Ten pisarz jest fenomenem. Już pół wieku można czytać jego powieści i zbiory opowiadań (których obecnie jest kilkadziesiąt). Na pewno wiele osób zna jego dorobek, a jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji, zachęcam do zapoznania się. W jego twórczości coś dla siebie mogą znaleźć wielbiciele powieści z dreszczykiem („Lśnienie”, czy świetne opowiadanie „1408”), thrillerów psychologicznych („ Mistery”, „Carry”). W jego książkach często przewija się motyw wypadku samochodowego (sam był ciężko potrącony, co unieruchomiło go na całe tygodnie), czy alkoholizmu ( zmagał się z uzależnieniem od leków i alkoholu). Jego dorobek jest tak ogromy i zróżnicowany, że prawie każdy znajdzie coś interesującego.

Katarzyna Guzewicz

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

Tom Cruise i Mimiki

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols

Quiz "Jaka to melodia"