Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

     Zajęcia z seniorami to zawsze wyzwanie, aby to wyzwanie było mniejszym wyzwaniem zachęcam do skorzystania z mojego scenariusza zajęć, stworzonego w ramach kursu Otwarte Zasoby Edukacyjne:

 

  Scenariusz zajęć :

Temat spotkania:  Budzimy się na wiosnę.

Spotkanie dla seniorów wprowadzające w świat etiud, fug i toccat. Zachęcające do rozbudzania swoich zainteresowań muzyką, jej twórcami i formami. Obudzimy nasze emocje i uczucia ale włączymy do działania również nasze szare komórki przez rozwiązywanie łamigłówek.

 

 

a)   WHO/kto będzie brał udział w zajęciach  -  seniorzy (ok. 10-12 osób)

b)   WHAT FOR/w jakim celu przeprowadzasz zajęcia – rozbudzenie zainteresowań muzyką

c)   WHERE/gdzie odbędą się zajęcia (np. w czytelni lub w sali komputerowej) – czytelnia

d)   WHEN/kiedy (tutaj wpisz orientacyjny termin np. w tygodniu przed południem) po południu

 

 

Główny CEL warsztatu:  * rozbudzenie zainteresowań muzyką,

                                            *  poprawa pamięci

 

Cele szczegółowe warsztatu:  * nabycie wiedzy muzycznej

                                                     * integracja grupy

                                                      * stymulowanie wyobraźni, kreatywności

                                                     * odreagowanie napięci

 

 

 

1.      WSTĘP – 10% (10 minut)

METODY I MATERIAŁY:  rozmowa, indywidualne wypowiedzi

·         powitanie

·         każdy uczestnik przedstawia się, dostaje kartkę z imieniem aby łatwiej było nam się komunikować (jeśli grupa się zna nie jest to konieczne)

·         Kawałki papieru puszczamy w obieg rolkę papieru toaletowego i mówimy, aby każdy uczestnik  wziął tyle jego kawałków, na ile ma ochotę. Następnie prosimy , by każda jednostka opowiedziała o sobie tyle rzeczy, ile wzięła listów papieru

 

·         Zagajenie tematu:

Po zimie, po przebywaniu przede wszystkim w domu, czas na więcej ruchu. Ruchu fizycznego, ale i ruchu dla naszych szarych komórek.

Aby obudzić nasze  zmysły, rozkręcić nasze emocje i zmusić do myślenia nasze szare komórki zaczniemy od wysłuchania paru fragmentów muzycznych, które nam w tym pomogą.   Poznamy lub przypomnimy sobie takie terminy muzyczne jak etiuda, toccata, fuga, kaprys. Poznamy twórców tych utworów i utrwalimy poznane nazwy, przypomnimy sobie inne terminy muzyczne przez ćwiczenia, które pobudzą   nasze szare komórki.                     

 

2.     ROZWINIĘCIE – 80% (55 minut)

 

METODY I MATERIAŁY: rozmowa, indywidualne wypowiedzi,  muzykoterapia, dostęp do Internetu (strona  You Tube),laptop,  ćwiczenia pamięci (opracowanie własne), kartki, długopisy.

Na początek:



 Etiuda rewolucyjna F. Chopin Etude op 10 no 12




F.Chopin. Etude op.10 Nr.8


Jakie wrażenia wywołał wysłuchany utwór? (rozmowa)

Etiuda utwór muzyczny, który miał na początku służyć uczniom do doskonalenia techniki gry. Z czasem  stała się samodzielnym utworem koncertowym, skierowanym na techniczną złożoność, wymagającym od instrumentalisty brawury i wirtuozerskich umiejętności, a także posiadającym walory artystyczne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Etiuda_(muzyka)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fryderyk_Chopin

Krótka informacja na temat F. Chopina. Z uwagi na popularność kompozytora proszę uczestników o informację na jego temat.

Ćwiczenie 1. (uczestnicy dostają karty  ćwiczeniem)

W każdym rzędzie znajdź wyróżniony wyraz:

 

Etuda

Koncert

Sonata

Uwertura

Orkiestra

Kontrabas

Fortepian

Pianino

Gitara

Płyta

Harmonia

Nuty

 

kjfhjguiwgfugaoklkvetiudajfou

kohdfgdhysgfkoncertlgjjk

jkdhgfhlsmvnksjhsonata

ughfuwebcvbhgcuwerturahsdd

gjgorkiesorkiestraorkietydkj

kfjsdfhkonthfhkontrabaslljgh

fortjgjfolaltepiafortepianlgjhlrfghdj

pianihsgggakpianopiahgpialghalaghority

gitkgiraduusfygitasgdhgitaraaitarasdgsh

psgfłytaoihgłytłytaypłytakhgirubytpłyui

hathasdtakfharmoniaaharmoghydharlshj

nughnufsnuhsnujfhtykafjtynutykhggey

 Opracowanie własne na licencji CCO

Czy zadanie sprawia kłopoty, czy wszystkie terminy są zrozumiałe?

Następnym utworem, który ma nas obudzić jest:

 Toccata i Fuga J. S. Bacha d-moll

Toccata jest popisowym utworem na instrument klawiszowy, jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa „toccare” (dotykać) . Niektóre są tak trudne , że lepiej nie dotykać ich wcale. Fuga jest jeszcze bardziej skomplikowana- prawie tak samo zawiła do grania, jak i do objaśniania. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego „fuga” to znaczy „ucieczka”, co niekiedy jest najwłaściwszym rozwiązaniem.

Inaczej : Toccata to forma muzyczna powstała w XVI wieku, szczególnie popularna w okresie baroku. Zazwyczaj ma charakter improwizacyjny i jest przeznaczona na instrument klawiszowy (organy, klawesyn, fortepian lub klawikord), utrzymana jest w szybkim tempie i wymaga dużej wirtuozerii wykonawczej. Często pełni funkcję wstępu do fugi.





https://pl.wikipedia.org/wiki/Johann_Sebastian_Bach

https://pl.wikipedia.org/wiki/Toccata_i_fuga_d-moll_(BWV_565)

Dzielimy się wrażeniami, wiedzą o J.S. Bachu i jego dużej rodzinie.

Inny przykład Toccaty to Robert Schumann Toccata C-dur





https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Schuman

Wrażenia po odsłuchaniu fragmentów utworów (rozmowa)

 

Ćwiczenie 2. (każdy dostaje karty z ćwiczeniem)

Odszukaj wyrazy:

Etiuda, fuga, toccata, Chopin, Prokofiew, Schuman, Bach, Paganini, Kaprys

 

A

S

B

A

C

H

K

A

S

R

G

K

P

K

A

P

R

Y

S

O

F

H

A

K

S

U

R

A

O

K

H

B

G

J

A

G

U

F

S

O

Y

E

A

K

E

C

N

K

C

F

N

T

N

J

D

K

O

L

H

I

U

I

I

S

M

H

T

P

U

E

R

U

N

D

I

O

M

F

M

W

E

D

I

G

C

H

I

D

A

D

S

A

O

A

D

M

H

H

N

K

T

F

T

I

K

P

F

Z

M

C

D

A

P

K

M

M

I

D

V

P

E

C

H

O

P

I

N

S

C

R

V

F

D

D

P

D

X

P

Z

A

Z

N

I

L

A

I

O

K

S

C

 Opracowanie własne na licencji CCO

Czy zadanie było trudne? Co sprawiło najwięcej problemu?

Kolejny przykład toccaty: Sergiusz Prokofiew w 1912 roku z lubością szokuje swoich słuchaczy Toccatą d-moll op.11. utwór chwilami przywołuje na myśl senny koszmar.




 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Siergiej_Prokofjew

Dzielimy się wrażeniami po odsłuchanym utworze.(rozmowa)

Kolejna forma to kaprys. (wł. capriccio „zachcianka, wybryk, kaprys”)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaprys

Najbardziej znani kompozytorzy tej formy to: Nikołaj Rimski-Korsakow- Kaprys hiszpański op. 34





https://pl.wikipedia.org/wiki/Niko%C5%82aj_Rimski-Korsakow

I na koniec:




https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaprys_nr_24_(Paganini)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Paganini

Kaprys nr 24 z op. 1 N. Paganiniego to jeden z najtrudniejszych i najsłynniejszych utworów wirtuozowskich na skrzypce solo.

Przy słuchanych utworach na pewno trudno byłoby nam zasnąć. Czy spełniły swoje zadanie i obudziły Państwa, pobudziły?? Który utwór zrobił największe wrażenie?

 

Ćwiczenie 3:

Jeszcze raz odsłuchujemy fragmenty utworów. Każdy z uczestników dostaje spis wysłuchanych utworów (Żeby było trudniej w innej kolejności).

1.      Etiuda rewolucyjna F. Chopin Etude op 10 no 12

2.     F.Chopin. Etude op.10 Nr.8

3.     Toccata i Fuga J. S. Bacha d-moll

4.    Robert Schumann Toccata C-dur

5.     Sergiusz Prokofiew Toccatą d-moll op.11

6.     Nikołaj Rimski-Korsakow - Kaprys hiszpański op. 34

7.     Kaprys nr 24 z op. 1 Niccolò Paganiniego

Ta osoba, która zrobi to poprawnie dostaje tytuł Królowej/Króla wiosny i zostaje nagrodzona brawami.

 Stworzony Kahoot do skorzystania do 4.04.21

PIN do gry: 02137715

https://kahoot.it/challenge/02137715?challenge-id=2a1148b1-96cc-40ad-b81a-dbf84744eaee_1615190899505

 

ZAKOŃCZENIE – 10% (10minut)

METODY I MATERIAŁY: wypowiedź indywidualna, rozmowa

PRZEBIEG:

 Mam nadzieję, że spędzili Państwo miło czas. Muzyka i wspólna zabawa pozwoliła dowiedzieć się czegoś nowego, rozbudziła zainteresowania i obudziła szare komórki, które nadal możemy ćwiczyć korzystając ze zbiorów naszej biblioteki.

Uczestnicy kończą zdanie:

Spotkanie było dla mnie…

Podziękowanie za udział i zaproszenie na kolejne spotkanie.

Wszystkie informacje pochodzą z wikipedi.pl na licencji CC BY-SA

Utwory z You TUBE na licencji CC-BY

Zabawa z papierem na licencji CC BY-SA

                                                                                      


Anna Romanowska CC BY-SA


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

50 lat pisania bestselerów

Tom Cruise i Mimiki

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols

Quiz "Jaka to melodia"