Get Lucky


Muzyka elektroniczna i house, z domieszką funku oraz dobrego disco, a wszystko to skryte pod dwoma kaskami multimedialnymi. Po prawie trzydziestu latach Daft Punk zakończył swoją działalność.

                                     

Guy-Manuel de Homem-Christo oraz Thomas Bangalter poznali się w 1987 roku, a pierwszy ich zespół powstał pięć lat później. Rok później rozwiązali grupę, a ta dwójka założyła znany już nam Daft Punk. Samo powstanie nazwy jest ciekawe. „Melody Maker” opublikowało recenzję w ’92 roku, dotyczącą jeszcze wcześniejszej formacji, a określającą ją jako „bandę stukniętych gnojków”, co w oryginale brzmi „a bunch of daft punk”. Eksperymentowali używając różnego rodzaju syntezatorów i perkusją elektroniczną, a ich debiutancka płyta „Homework” zebrała pozytywne recenzje w „Virgin Records”. Po kilku latach duet zaczął nosić na koncertach i podczas wywiadów charakterystyczne hełmy oraz rękawiczki, które miały upodobnić ich do robotów.

 


Kolejne albumy przynosiły im coraz większą sławę i nagrody, za album „Alive 2007” otrzymali nagrodę Grammy za „Best Electronic/Dance Album”, a w 2010 roku skomponowali muzykę do filmu „Tron: Dziedzictwo”. Ich singiel „Get Lucky” z płyty „Random Access Memories” znalazł się w TOP 10 na listach przebojów aż 32 krajów. Sam album zdobył pięć nagród Grammy w 2014 roku. Dwa lata później ich „Starboy” znalazł się na liście Billboard Hot 100. Magazyn Rolling Stone umieścił ich na dwunastym miejscu na liście 20 Najlepszych Duetów Wszechczasów.

 


Daft Punk wystąpił, jako niespodzianka, podczas 50th Grammy Awards w 2008 roku razem z Kanye West i zagrali wspólnie odświeżoną wersję „Stronger”. Był to ich pierwszy występ live w telewizji. De Homem-Christo przyznał, w wywiadzie dla „Jockey Slut”, że nie chcą być fotografowani, a ich wizerunek by był wykorzystywany przez magazyny, ponieważ są odpowiedzialni. W Internecie można znaleźć niewiele zdjęć muzyków bez hełmów, ale są to głównie zdjęcia niewyraźne i nieaktualne.

 


Bangalter przyznał, że potrzeba noszenia kostiumów była wywołana ich nieśmiałością, co znowu obudziło w publiczności niesamowitą wręcz ekscytację. Nie chcą spotykać się z ludźmi w zbliżonym do nich wieku, a którzy traktują ich jak wielkie gwiazdy, podczas gdy są tak naprawdę „dokładnie tacy jak oni”. Artysta stwierdził też, nie lubią robić dwa razy tego samego, a dotyczy także masek czy rozwijania osobowości. Okazuje się, że tajemnica ich tożsamości oraz wyrafinowany sposób ich przebrań przyczynił się właśnie do wzrostu zainteresowań duetem.

 


Daft Punk jest przez dziennikarzy muzycznych uznawany za jeden z najbardziej wpływowych zespołów w historii muzyki tanecznej. Ich utwory są samplowane lub coverowane przez innych artystów na całym świecie. Pojawiają się w wielu kreskówkach czy animacjach, a nawet w grach komputerowych. Ciekawostką jest „Baicalellia daftpunka”, która została nazwana na cześć duetu z powodu swojego podobieństwa do hełmów.

23 lutego 2021 roku Daft Punk opublikował na swoim kanale na YouTube "Epilogue", którym pożegnał swoich fanów i zakończył działalność.





 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Czy Bridgertonowie są tacy, jakich ich Netflix przedstawia?

50 lat pisania bestselerów

Nudne dni

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

Domowe więzienie

#metoo

All you need is love