"Warmińska opowieść wigilijna – Pora jeziora"

 

W czasie pandemii dostęp do wydarzeń kulturalnych jest bardzo okrojony, albo i żaden. Część placówek kulturalnych zawiesiła działalność, inne ograniczyły liczbę uczestników czy wykonawców, a pozostałe przeniosły się do sieci. Pojawiają się retransmisje koncertów czy spektakli, które zostały zarejestrowane przed obostrzeniami, a które są bardzo wartościowe i świetnie wykonane. W takim sposób mogłam przez ten blisko rok obejrzeć mnóstwo występów, które wystawiono w Londynie, Paryżu czy nawet w Nowym Jorku. Ale to są wielkie miasta i wielkie możliwości. Czy w naszym mieście jest to możliwe?

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie już od jakiegoś czasu działa w sieci. Koncerty są streamingowane na kanale Filharmonii na YT, wystarczy kupić bilet przez Internet i „Kubek gorącej herbaty, wygodna kanapa... i koncert prosto z naszej Filharmonii! 😍 Taki zestaw serdecznie rekomendujemy na najbliższy piątkowy wieczór jako remedium na szary listopad!”- tak zapraszają nas Organizatorzy do uczestnictwa. Prawda, że brzmi przyjemnie i zachęcająco?



Ale to nie wszystko! Sztuka bowiem żyje i rządzi się własnymi prawami, i w taki właśnie sposób, w tym trudnym czasie, powstał musical. Wyjątkowy i piękny, pełen Warmii.

„Warmińska opowieść wigilijna- Pora jeziora” została oparta na legendach i baśniach warmińskich, a także na kulturze i tradycjach związanych z tym regionem. Są tu Łynę, Morenę czy Króla Sielaw, fabuła zaś miesza ze sobą dwa światy- rzeczywisty z mieszkańcami Warmii oraz fantastyczny z rusałkami czy demonami. Mamy więc wątek nieszczęśliwej miłości, magię i zaklęcia oraz problemy społeczne ówczesnych mieszkańców. W spektaklu wystąpili artyści z Teatru Muzycznego „Roma”, Teatru Syrena w Warszawie oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu. Zaśpiewał chór Cantores Varmienses, a zatańczyli Zespół Pieśni i Tańca Kortowo oraz Szkoła Tańca „Pryzmat”. Zagrała zaś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. 

Autorów zaś było kilku: Tomasz Szymuś skomponował muzykę do piosenek Daniela Wyszogrodzkiego; scenariusz napisała Ałbena Grabowska, choreografię opracowała Iwona Pavlovic, wyreżyserował Jerzy Połoński, a całość poprowadził Piotr Sułkowski.



Tę ciepłą opowieść już widziałam, a Wam mogę polecić ten spektakl z całego mojego serca. Warto skorzystać z formy online i  obejrzeć go z całą rodziną.



Zdjęcia pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/filharmonia.olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie

Opracowała: Anna Przegrocka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

50 lat pisania bestselerów

Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

Tom Cruise i Mimiki

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols

Quiz "Jaka to melodia"