Pedagog mistrzów


Nadia Boulanger była wyjątkowym pedagogiem- spod jej opieki wyszło blisko 1200 muzyków. Córka rosyjskiej arystokratki i francuskiego kompozytora była znana na całym świecie. Odznaczona wieloma nagrodami czy wyróżnieniami- w Polsce były to między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w 1934 roku czy tytuł doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w 1967 roku.

Uczyła się w Konserwatorium Paryskim- kompozycję u Charles′a-Marie Widora oraz Gabriela Fauré, organy u Louisa Vierne′a oraz Felixa Alexandre′a Guilmanta, a fortepian u Paula Vidala. Z czasem pochyliła się w stronę pedagogiki i stała się jednym z najważniejszych pedagogów kompozycji. Uczyła we Francji, Anglii oraz Stanach Zjednoczonych właśnie kompozycji, ale też dyrygentury, historii muzyki czy analizy dzieła muzycznego. Oprócz działalności akademicznej była też praktykiem. Dyrygowała po całej Europie i Ameryce, takimi orkiestrami jak BBC Symphony, Boston Symphony, Hallé, New York Philharmonic czy Philadelphia Orchestras. W 1967 roku poprowadziła koncert w Filharmonii Narodowej oraz wygłosiła wykłady otwarte na Państwowych Wyższych Szkołach Muzycznych w Warszawie oraz Krakowie. Jej aktywność artystyczna przyczyniła się do spopularyzowania utworów Gabriela Fauré. Była także krytykiem muzycznym, współpracowała z wieloma redakcjami, jak „Monde Musical” czy „Revue Musicale”. Była też dyrektorem muzycznym Księstwa Monako i była odpowiedzialna za oprawę muzyczną ślubu księcia Rainiera i Grace Kelly. W 1960 roku  była wiceprzewodniczącą VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Uczniami Nadii Boulanger byli Astor Piazzolla, Jeremy Menuhin czy Arthur Berger. Z polskich studentów można wymienić Grażynę Bacewicz, Wojciecha Kilara, Kazimierza Sikorskiego, Romualda Twardowskiego czy Antoniego Wita. Zachęcam do zapoznania się z bardzo ciepłym wspomnieniem Krzysztofa Meyera o Nadii dostępnym tutaj.




Opracowała: Anna Przegrocka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Miasteczko Twin Peaks

Seanse filmowe w Muzotece

Co było w kinach na początku XXI wieku?

50 lat pisania bestselerów

Budzimy się na wiosnę- scenariusz zajęć

Tom Cruise i Mimiki

Zło według Hanekego

Powrót do przeszłości

Filmowanie - podręcznik dla młodych - T.Lanier, C.Nichols

Quiz "Jaka to melodia"